niedziela, 5 lipca 2015

Peter V. Brett - Wielki bazar. Złoto Brayana

Recenzja #24 Książka z magią

Ależ miło! W końcu mogłem sięgnąć po książkę fantasy bez plucia sobie w brodę. Bez natarczywej myśli: Barni, znowu naginasz zasady wyzwania do granic i czytasz tylko fantastykę, zamiast wziąć się za coś bardziej wartościowego. No bo gdzie, jeśli nie w fantasy właśnie, najłatwiej znaleźć magię?

Bardzo, bardzo lubię Cykl Demoniczny Bretta. Jednak chociaż z niecierpliwością czekam na premierę Tronu z Czaszek (kiedy pisałem ten post, jeszcze go nie było, teraz czeka już na regale na swoją kolej!), nigdy nie potrafiłem zmotywować się do przeczytania Wielkiego bazaru. Prawdopodobnie dlatego, że nieszczególnie przepadam za Arlenem. Zdecydowanie wolę przywódcę Pustynnej Włóczni, Jardira, którego w tym krótkim zbiorze opowiadań miało zabraknąć.

Ale stało się. Kompletnie nie mam pamięci do dat, dlatego jakiś czas temu, podczas wizyty w księgarni, postanowiłem sprawdzić, czy czasem nie było już premiery Tronu z Czaszek. Nie było. W ogóle w miejscu, w którym powinny znajdować się książki Bretta, czekała na mnie tylko jedna, samotna. Wielki bazar. Złoto Brayana właśnie. To musiał być znak. Znak mówiący – przeczytaj mnie w końcu. Jak mógłbym odmówić?
Książka składa się z dwóch opowiadań, których akcja dzieje się pomiędzy wydarzeniami znanymi czytelnikom Cyklu Demonicznego. Pierwsze, Wielki bazar, umieszczone jest w czasie, kiedy Arlen często przebywał w Pustynnej Włóczni i wraz z jej mieszkańcami brał udział w alagai'sharak. Opowiada o jego wyprawie do małej krasjańskiej wioseczki, w której – według opowiadań – wciąż leżały misterne wyroby jej, martwych już, mieszkańców. Bogactwo, jakim mógł otaczać się ten, w kogo posiadanie wpadną, zainteresowało Abbana. Przedsiębiorczy kupiec zaproponował Arlenowi, aby odwiedził dla niego tamtą wioskę. Wielki bazar najbardziej przypadnie chyba do gustu wszystkim tym, którzy z całego Cyklu najbardziej upodobali sobie Pustynną Włócznię – w końcu skupia się najbardziej właśnie na tym miejscu i jego mieszkańcach.

Drugim opowiadaniem jest Złoto Brayana. To podróż wstecz, do czasów, kiedy Arlen był jeszcze początkującym Posłańcem. Pewne zbiegi okoliczności sprawiły, że dość szybko został zmuszony do wyruszenia w daleką podróż. Taką, podczas której musiał spędzić na trakcie wiele nocy. A w świecie wykreowanym przez Bretta, w nocy kryją się demony. Złoto Brayana powstało podobno na skutek nalegań znajomego autora. W Wielkim bazarze pojawiła się wzmianka o lodowym demonie, która zainteresowała Matta – wspominanego znajomego. Facet drążył i drążył, nalegając, że skoro powiedziało się A, warto powiedzieć B i umieścić historię spotkania Arlena z lodowym demonem w jakimś opowiadaniu. Tak też się stało.

Poza tymi dwoma opowiadaniami książkę współtworzą smaczki dla fanów. Brett nie tylko napisał parę słów o powstaniu każdego z tych dwóch tekstów, ale także umieścił w książce sceny, które pierwtonie miały znaleźć się w Cyklu, ostatecznie jednak zostały z niego usunięte. Autor wyjaśnił, dlaczego tak się stało. Całość wieńczą słowniczek i grymuar runiczny.

Nie trzeba znać Cyklu Demonicznego, aby móc przeczytać i zrozumieć tę krótką książkę. Autor prowadzi narrację w taki sposób, że nawet zupełnie nowy czytelnik szybko zrozumie, jak zbudowany jest Brettowski świat i jakie rządzą nim zasady. Nie sądzę jednak, żeby lektura przyniosła tym zielonym odbiorcom równie dużą frajdę, co fanom serii. No bo co ma powiedzieć taki ktoś po skończonym czytaniu? Mamy jakiegoś Arlena z wymalowaną mordą i on sobie biega po świecie, a w nocy zabija demony. A, jeszcze jest parę stron poświęconych jakimś postaciom, które pojawiają się nagle totalnie znikąd, a potem już się o nich nie wspomina...


To naprawdę fajna pozycja dla każdego, kto zna i lubi całą twórczość Petera Bretta. Pozwala lepiej poznać głównych bohaterów, dowiedzieć się więcej o ich historii. Osobom, które z historią Arlena nie miały dotąd styczności, polecam jednak zacząć od Malowanego Człowieka

Tytuł: Wielki bazar. Złoto Brayana
Autor: Peter V. Brett
Data wydania: 2014
Wydawnictwo: Fabryka Słów
ISBN: 9788379640140
Liczba stron: 224