niedziela, 3 stycznia 2016

Chuck Wendig - Star Wars. Koniec i początek

Gwiezdne Wojny wróciły. I to z pełną Mocą. Nie ma co się dziwić, że w momencie, kiedy na dekadę po zakończeniu rozczarowującej wielu nowej trylogii Disney wykupił prawa do uniwersum i postanowił wziąć Star Wars na warsztat, reakcje były najróżniejsze. Nic też dziwnego, że postawiono na coś więcej niż tylko kolejna trylogia. (Swoją drogą – jak teraz będziemy to nazywać? Stara trylogia, nowa trylogia i najnowsza trylogia?) Ten tytuł jest już samograjem. Nowe Gwiezdne Wojny! to hasło, które otwiera nie tylko nostalgiczne wspomnienia, ale również kieszenie. Głupotą byłoby nie spróbować ugrać na tym jak najwięcej.

Disney zarządził reset uniwersum. Wszystkie komiksy, powieści czy gry, które były do tej pory uznawane za kanoniczne, stały się jedynie legendami. Fakty to tylko to, co mogliśmy oglądać w kinach oraz wydarzenia przedstawione w animowanych Wojnach Klonów. A także najnowsze książki, które zaczęły pojawiać się w ostatnim czasie, po uzgodnieniu fabuły z Disneyem. Jedną z takich książek jest Star Wars. Koniec i początek, czyli pierwsza część – jakże by inaczej! – trylogii opowiadającej o tym, co działo się pomiędzy VI a VII częścią sagi.
Druga Gwiazda Śmierci została zniszczona. Imperator i Darth Vader zginęli. Wiadomości o tym stopniowo docierają do coraz większej liczby miejsc w Imperium, które z każdą chwilą pogrąża się w coraz większym chaosie. W różnych miejscach różnie się na to reaguje – jedni świętują, widząc w tym szanse na koniec imperialnego rygoru, drudzy cierpią, kiedy bojące się porażki pozostałości po Imperium zaczynają używać coraz bardziej drastycznych środków, by utrzymywać władzę i spokój. Wśród Rebeliantów nie jest o wiele lepiej – im także się oberwało. Pokonanie Imperatora nie było końcem wojny – było początkiem jej nowego rozdziału, kolejnego etapu, w którym szala zwycięstwa może jeszcze przechylić się na każdą stronę.

Na peryferiach Galaktyki, na planecie Akiva, rozpoczyna się tajny zjazd pozostałych przy życiu szych Imperium. Chcą oni opracować nowy plan, wybrać przywódców i zadbać o to, żeby ich potęga się odrodziła. Los sprawia, że nie pozostaje to jednak tajemnicą. Ciąg wypadków powoduje, że kosmiczny zwiadowca, kapitan Wedge Antilles zostaje pojmany przez Imperium, a na ratunek rusza mu wesoła zbieranina na pozór przypadkowych osób.

Chuck Wendig nie napisał genialnej powieści. Koniec i początek nie jest trzymającą w napięciu historią, od której nie sposób się oderwać. Motorem napędowym, który daje przyjemność z czytania jest świadomość, że śledzimy ważne wydarzenia. Że w końcu dowiadujemy się, jak potoczyła się dalej historia zawieszona przed trzydziestoma laty historia. Gdyby nie umieszczenie w kultowym uniwersum, Koniec i początek byłby książką słabą.

Bohaterowie są wręcz do bólu podręcznikowi. Łowca nagród, która pracuje dla tego, kto dobrze zapłaci. Matka i syn, między którymi nie układało się najlepiej, ale postawieni pod murem muszą znów nabrać do siebie zaufania i przypomnieć sobie, co znaczy być rodziną. Tajny agent, co do którego sympatii politycznych nigdy nie można być pewnym. Nikt, o kim można powiedzieć, że jest dobrze rozpisaną, pasjonującą postacią z krwi i kości. Ale jednocześnie wszyscy idealnie wpasowują się w samą gwiezdnowojenną konwencję – jasno, czarno na białym, z hollywoodzkim klimatem. Ostatecznie książka bazuje na kinie atrakcji, więc nie ma co spodziewać się psychoanalizy.

Sama historia – prosta i nieszczególnie porywająca. Są dobrzy i źli, dobry wpada w kłopoty, inni go ratują, żyjmy długo i szczęśliwie, acz ze świadomością, że gdzieś w mrokach dalej czają się złe rzeczy. Akcja dobrze służy jednak przedstawieniu szerszego tła. Przede wszystkim sprawdzają się tu jednak interludia – krótkie wcięcia w historię, parustronicowe opisy wydarzeń dziejących się jednocześnie w różnych miejscach Galaktyki.

W telegraficznym skrócie – tyłka nie urywa i jeżeli nie lubisz Star Warsów, to nie czytaj. Jeżeli jednak dałeś się wciągnąć w gwiezdnowojenne szaleństwo – śmiało, bo to miły dodatek do całego tego show.

Tytuł: Star Wars. Koniec i początek.
Autor: Chuck Wendig
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal
Data wydania: 2015
ISBN: 9788328026995

Liczba stron: 447