niedziela, 16 sierpnia 2015

Alan Alexander Milne - Kubuś Puchatek

Recenzja #30 Książka z dzieciństwa

Dużo czytam już od dziecka. Bahdaj, Niziurski i Zawada towarzyszli mi, dopóki nie natknąłem się na Rowling. Żaden z nich nie napisał jednak książki, która wywarłaby na mnie taki wpływ jak Kubuś Puchatek – lektura, która rozczula do dzisiaj.


W Stumilowym lesie mieszka grupa zwierząt-przyjaciół, jednym z nich jest Kubuś Puchatek – smakosz miodu i miś o bardzo małym rozumku. Właśnie ten ostatni, mały rozumek, jest katalizatorem wielu przygód i problemów bohaterów. I tak Puchatkowi zdarza się utknąć w drzwiach domu Królika, tropić z Prosiaczkiem dzikie i niebezpieczne zwierzęta albo odnaleźć Biegun Północny.

O przygodach Kubusia Puchatka narrator opowiada swojemu synowi, Krzysiowi, właścicielowi pluszowych odpowiedników bohaterów. Chłopiec również pojawia się w historyjkach, głównie jako ten, który przyglądając się poczynaniom Puchatka, puka się w czoło i z sympatią nazywa go głupim, poczciwym misiem.

Jestem w szoku, że będąc tak starym koniem, dalej potrafię uśmiechnąć się nad tą książką. Ba, nie uśmiechnąć, zaśmiać. Do każdego bohatera przypisana jest jakaś charakteryzująca go cecha – z dzisiejszej perspektywy postrzegam je jednak trochę inaczej, dlatego często śmieję się w innych miejscach niż w dzieciństwie. Kłapołuszek nie jest już biednym zwierzątkiem, któremu wiatr zawsze wieje w oczy – jest niezadowolonym marudą, bawiącym przez swojego permanentnego focha. Kangurzyca nie jest po protu kochającą matką, jest wręcz nadopiekuńcza. A Sowa Przemądrzała... nie, ona nigdy nie symbolizowała prawdziwej mądrości.

A jednak Puchatek urzeka. Na pewno to częściowo zasługa genialnego tłumaczenia Ireny Tuwim. Siostra Balu w operze nie przetłumaczyła powieści po prostu na język polski – przetłumaczyła ją na ciepły i przyjazny język polski, taki, który w ogóle nie męczy. Kawał dobrej roboty zrobiła również tłumacząc liczne piosenki i mruczanki. Kubuś Puchatek zdobywa jednak serca od niemal stu lat przede wszystkim dzięki głównemu bohaterowi – poczciwemu, głupiutkiemu misiowi, który, chociaż sam niedużo wie, potrafi nauczyć wiele.

Tytuł: Kubuś Puchatek
Autor: A. A. Milne
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 1996
ISBN: 8310099819
Liczba stron: 160